شرکت داده پردازان تکین راد
منو موبایل

شرکت داده پردازان تکین راد

12333

برندینگ چیست؟

پادکست-تکین راد
*پادکست مقاله ی برندینگ*

 

در مورد معنای “برندینگ” اطلاعی ندارید؟ نگران نباشید! برندسازی یکی از مفاهیم بازاریابی است که کمی مبهم به نظر می رسد، حتی برای افرادی که بازاریابی  کرده اند.امروز قصد داریم نگاهی به “برندینگ چیست” بیاندازیم و سعی کنیم با کلمات و مثال های ساده مفهوم برندینگ را برایتان روشن کنیم!برای درک مفهوم نام تجاری، ابتدا باید بدانیم محصولات و برندها چیست.

با یک مقاله ی جذاب دیگر از داده پردازان تکین راد با ما همراه باشید.

برندهای معروف دنیا
برندهای معروف در دنیا

۱-تعریف محصول در برندینگ

“به طور کلی، یک محصول چیزی است که می تواند برای ارضای یک خواسته یا نیاز به بازار ارائه شود، از جمله کالاهای فیزیکی، خدمات، تجربیات، رویدادها، افراد، مکان ها، دارایی ها، سازمان ها، اطلاعات و ایده ها” این بدان معناست که یک محصول می‌تواند هر چیزی باشد.

از اقامت در هتل، پرواز، دوره زبان گرفته تا لباس، غذا، مسواک و غیره.برای نشان دادن تعریف یک محصول و نقشی که در تعریف برند دارد، از مثال آب استفاده می کنیم:آب منبع رایگانی است که هر انسانی برای زندگی و بقا به آن نیاز دارد. با این حال، روزی که انسان‌ها و شرکت‌ها شروع به تجاری‌سازی آن کردند، به یک محصول تبدیل شد، برای مثال با فروش آب معدنی در بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی.

مثال آب معدنی برای برندینگ
مثال آب معدنی در برندینگ

اما آب همیشه یکسان به نظر می رسد، اینطور نیست؟ مایع و شفاف است. بنابراین، چگونه شرکت‌های مختلف می‌توانند محصول مشابهی را بفروشند اما همچنان مردم را متقاعد کنند که آب بطری خود را به جای آب رقبا خریداری کنند؟پاسخ این است: با ایجاد یک برند.

تعریف برند

«برند نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که کالا یا خدمات یک فروشنده را متمایز از سایر فروشندگان می‌ کند»می‌توانید یک نام تجاری را به‌عنوان ایده یا تصویری که مردم هنگام فکر کردن به محصولات، خدمات و فعالیت‌های خاص یک شرکت، هم از نظر عملی هم حسی در نظر میگیرند، انتخاب کنید.

برند فقط شامل ویژگی های فیزیکی محصول نیست، بلکه احساساتی است که مصرف‌کنندگان نسبت به شرکت یا محصول آن دارند.این ترکیب نشانه‌های فیزیکی و احساسی زمانی ایجاد می‌شود که نام برندی را می‌شنویدیا میبینید.یک محصول می تواند به راحتی توسط سایر شرکت ها در  بازار کپی شود، اما یک برند همیشه منحصر به فرد خواهد بود.

به عنوان مثال، پپسی و کوکاکولا طعم بسیار مشابهی دارند، اما بنا به دلایلی، برخی از مردم بیشتر به کوکاکولا و برخی دیگر با پپسی احساس ارتباط می کنند. بیایید این را دوباره با مثال آب  توضیح دهیم.محصول فروخته شده آب است، اما به منظور متقاعد کردن مردم برای خرید یک آب خاص، شرکت ها مارک های مختلف آب مانند کوهداد، میوا یا دماوند را توسعه دادند.

هر یک از این مارک ها معنای متفاوتی برای آب محصول ارائه می دهد.در نهایت، یک نام تجاری احساس درونی فرد در مورد یک محصول یا شرکت خاص است. هر شخصی نسخه مخصوص به خود را از آن ایجاد می کند و محبوبیت برخی از برندها به دلیل احساس مصرف کنندگان نسبت به آنها افزایش یا کاهش می یابد.

تعریف برندینگ

«برندینگ یعنی اعطای قدرت برند به محصولات و خدمات»برندسازی فرآیند معنا بخشیدن به سازمان، شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن به یک برند در ذهن مصرف کنندگان است.این یک استراتژی است که توسط سازمان ها طراحی شده است تا به مردم کمک کند تا سریعاً نام تجاری خود را شناسایی و تجربه کنند و به آنها دلیلی برای انتخاب محصولات خود نسبت به رقبا با روشن کردن اینکه این برند خاص چیست و چه نیست ارائه می دهد.هدف جذب و حفظ مشتریان وفادار و سایر ذینفعان با ارائه محصولی است که همیشه با آنچه که برند وعده داده است، همسو باشد.

برندینگ چیست
توصیف برندینگ

برندینگ چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

۱مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک برند در هنگام احساس عدم تصمیم گیری در مورد یک محصول مشابه از شرکت های مختلف، میانبر تصمیم گیری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

۲-کارمندان/سهامداران/اشخاص ثالث: علاوه بر اینکه به مشتریان کمک می‌کند محصولات مشابه را متمایز کنند، استراتژی‌های برندسازی موفق نیز به شهرت شرکت می‌افزایند.این دارایی می‌تواند بر طیفی از افراد، از مصرف‌کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه‌گذاران، سهامداران، ارائه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر برندی را دوست ندارید یا احساس نمی‌کنید با آن ارتباط دارید، احتمالاً نمی‌خواهید برای آن کار کنید.با این حال، اگر احساس می کنید که برند شما را درک می کند و محصولاتی را ارائه می دهد که الهام بخش شما هستند، احتمالاً تمایل دارید برای آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

مراحل برندینگ

 شرکت ها تمایل دارند از ابزارهای مختلفی برای ایجاد و شکل دادن به یک برند استفاده کنند. برای مثال، برندسازی را می‌توان از طریق:·

  • تعریف برند: هدف، ارزش ها، وعده·
  • بیان موقعیت برند
  • هویت برند: نام، لحن صدا، طراحی هویت بصری (که شامل طراحی لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی ها و…)·
  • تبلیغات و ارتباطات: تلویزیون، رادیو، مجلات، تبلیغات در فضای باز، وب سایت، برنامه های موبایل…·
  •  حمایت و مشارکت
  • طراحی محصول و بسته بندی
  •  تجربه در فروشگاه
  • تجربه فضای کاری و سبک مدیریت
  • خدمات مشتری
  • استراتژی قیمت گذاری

در مثال ما از نام تجاری آب، طراحی بسته‌بندی و تبلیغات شاید قوی‌ترین ابزار مورد استفاده بازاریاب‌ها باشد،طراحی بسته بندی، فروشنده ساکتی است که توجه مصرف کنندگان پرمشغله را در فروشگاه جلب می کند. مصرف کنندگان را در مورد ویژگی های محصول آگاه می کند و به صورت بصری برند را از رقبا در قفسه متمایز می کند.  تبلیغات ابزاری قدرتمند برای ایجاد و شکل دادن به دنیای برند است، زیرا بسیار بصری است و داستانی در مورد محصول/شرکت می گوید.

سخن آخر

به عبارت بسیار ساده، یک محصول همان چیزی است که شما می فروشید، یک برند تصویر درک شده از محصولی است که می فروشید، و برندسازی استراتژی ایجاد آن تصویر است.امیدوارم این مقاله از داده پردازان تکین راد به شما کمک کرده باشد تا درک واضح تری از معنای برندسازی داشته باشید. اگر نظر یا پیشنهادی برای بهبود مقاله دارید، لطفاً از درج نظرات خود  در قسمت نظرات زیر دریغ نکنید!

مطالب مرتبط

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت طراحی وب سایت فرایندی است که شامل طراحی و ایجاد صفحات وب و سیستم های قابل تعامل …

4 دقیقه مطالعه مشاهده

Elementor #4732

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
طراحی و توسعه وب سایت با استفاده از پایتون

طراحی و توسعه وب سایت با استفاده از پایتون۲۰۲۳

  طراحی و توسعه وب سایت با استفاده از پایتون طراحی و توسعه وب سایت پایتون و فریمورک جنگو امکان …

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *